"Pasja drog± życia" 55-lecie twórczo¶ci artystycznej Henryka Hernanta
W dniu 6 listopada 2020 w Muzeum Ziemi Wieluńskiej miało miejsce otwarcie wystawy "Pasja drog± życia" 55-lecie twórczo¶ci artystycznej Henryka Hernanta, w którym uczestniczył Wójt Gminy Wierzchlas Leszek Gierczyk.

Henryk Hernant urodził się 24 marca 1950 r. w rodzinie z tradycjami pracy w drewnie - stolarzami byli jego dziadek oraz pradziadek. Pierwsze szlify w fachu zdobywał pod okiem dziadka w stolarni, jednak bardzo wcze¶nie obudziła się w nim dusza artysty. Zainspirowany ilustracjami zabytków sakralnej sztuki ludowej zamieszczanymi w czasopi¶mie „Chłopskie drogi”, w wieku 14 lat wykonał swoj± pierwsz± samodzieln± rzeĽbę.

Dzi¶ jest uznanym twórc± ludowym, rytownikiem oraz kolekcjonerem ekslibrisów, autorem kapliczek przydrożnych, pisarzem ikon sakralnych, wystawiaj±cym swoje prace w Polsce i za granic± (wystawa we Francji), nagrodzonym m.in. nagrod± oraz wyróżnieniem w dziedzinie rzeĽby "Tradycje - 2000", I miejscem w konkursie rzeĽbiarskim „Zauroczeni rzeĽb± - żywa kultura ludowa mieszkańców ziemi wieluńskiej na 735-lecie Wielunia” organizowanym przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w 2018 r.

Dla zachowania tradycji ziemi wieluńskiej, Henryk Hernant prowadzi warsztaty rzeĽbiarskie dla młodzieży we współpracy z Lokaln± Grup± Działania "Kraina Wielkiego Łuku Warty", Urzędem Gminy Wierzchlas, Wieluńskim Domem Kultury oraz Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Służy także lokalnej społeczno¶ci jako strażak i kronikarz Ochotniczej Straży Pożarnej w  Wierzchlesie.

:: Samorz±dowa Instytucja Kultury finansowana przez Gminę Wieluń ::

Nie wykluczmy jednak możliwo¶ći korzystania z takich plików przez serwery i dodatki internetowe, z których możemy korzystać.