Prelekcja prof. Krzysztofa Tomasza Witczaka
W dniu 8 listopada 2019 roku w Muzeum Ziemi Wieluńskiej miał miejsce ciekawy wykład dotyczący twórczości żyjącego na przełomie renesansu i baroku Gabriela z Wielunia. Prelekcję wygłosił prof. Krzysztof Tomasz Witczak z Uniwersytetu Łódzkiego, który jest jednocześnie odkrywcą i tłumaczem dzieł wspomnianego poety.

Tę wybitną a nieco zapomnianą postać poznali m.in. uczniowie I LO im T. Kościuszki oraz Zespołu Szkół nr 3 im. M. Kopernika. Mieli oni okazję zapoznać się z trenami napisanymi przez Gabriela z Wielunia, które poświęcił zmarłej przedwcześnie Barbarze - żonie Hieronima Konopnickiego, senatora, właściciela dóbr w Konopnicy i fundatora tamtejszego kościoła.