Wystawa w Instytucie Europejskim w Łodzi
Dnia 18 września 2019 r. wicepremier Rządu RP oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński uroczyście otworzył w Instytucie Europejskim w Łodzi wystawę Muzeum Ziemi Wieluńskiej ''Wieluń - miasto pokoju i pojednania'', przy dużym zainteresowaniu i licznym udziale łódzkiej publiczności.

Po przywitaniu przez gospodarzy z Instytutu Europejskiego przybyłych świadków bombardowania Wielunia, współorganizatorów wystawy oraz gości, głos oddano wicepremierowi Glińskiemu.
W swym wystąpieniu podkreślał znaczenie unicestwienia Wielunia dla polskiej polityki historycznej: ''często zadawane są pytania: Po co nam pamięć? Bez pamięci nie ma nas, nie ma naszej tożsamości. Wieluń jest ważnym dla nas wszystkich symbolem''. Jednocześnie minister apelował o pojednanie między narodami polskim i niemieckim na bazie obiektywnej prawdy historycznej.

Następnie głos zabrał burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, który pokrótce przywołał historię punktów przełomowych procesu polsko-niemieckiego pojednania oraz nakreślił plany współczesnych inicjatyw upamiętnienia tragedii Wielunia.

Jako kolejny zabrał głos Dyrektor oddziału IPN w Łodzi dr Dariusz Rogut, który również podkreślał konieczność niezłomnej walki o prawdę historyczną.

Wprowadzenie w historyczne tło bombardowania Wielunia oraz przygotowanej wystawy, wygłoszone przez dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jana Książka, wyraźnie poruszyło publicznością. Kontrapunktem było osobiste świadectwo świadka bombardowania Józefa Stępnia, który przedstawił grozę i bezmiar zbrodni dokonanej na Wieluniu 1 września 1939 r.

Ekspozycja planszowa ''Wieluń - miasto pokoju i pojednania'' podzielona jest na 3 części:
- ''Wieluń - królewskie miasto'',
- ''Wieluń 1 września 1939r.''
- ''Wieluń miastem pokoju i pojednania''.

Wystawa była dotąd prezentowana w parlamencie europejskim w Strasburgu, sejmie RP oraz w szeregu współpracujących z Muzeum Ziemi Wieluńskiej instytucji. Kolejna jej odsłona wkrótce eksponowana będzie w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach, w powiecie pajęczańskim.

16 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 light box code videoby VisualLightBox.com v5.9