Wydarzenia


Świat Ajnów z Hokkaido. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano
W dniu 15 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w wieluńskim muzeum uroczyście otwarto wystawę etnograficzna "Świat Ajnów z Hokkaido. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano".

Przedstawia życie codzienne i kulturę Ajnów w procesie zachodzących przemian. Punktem wyjścia do rozważań jest przełom XIX i XX w., kiedy to B. Piłsudski prowadził wśród nich badania. Wystawa rejestruje proces zmian zachodzących w kulturze Ajnów na przestrzeni ostatnich 150 lat, począwszy od epoki Meiji aż po pierwsze dekady XXI wieku. Czas ten stanowi punkt zwrotny w dziejach Ajnów dzięki działalności Shigeru Kayano, ajnuskiego działacza społecznego i polityka. Dzięki jego zabiegom Ajnowie zostali uznani za mniejszość etniczną w Japonii, a ich kultura nobilitowana. Mówi się w związku z tymi wydarzeniami o renesansie kultury ajnuskiej.

Celem wystawy jest pokazanie tradycji i kultury Ajnów, ze zwróceniem szczególnej uwagi na aspekt społeczny i historyczny, a ponadto promocja i rozpowszechnienie wiedzy na ich temat, spopularyzowanie postaci Bronisława Piłsudskiego, jego działalności niepodległościowej oraz osiągnięć badawczych.

O tym wszystkim opowiadał autor wystawy dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach dr Lucjan Buchalik.

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 light box code videoby VisualLightBox.com v5.9:: Samorządowa Instytucja Kultury finansowana przez Gminę Wieluń ::

Nasza witryna internetowa nie używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Nie wykluczmy jednak możliwośći korzystania z takich plików przez serwery i dodatki internetowe, z których możemy korzystać.
Każdy może zaakceptować pliki cookies korzystająć z domyślnych ustawień swojej przeglądarki, ma również możliwość ich zablokowania.