Rowerowy Rajd Szlakiem Niepodległości
W dniu 3 maja Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu oraz grupa Rowerowy Wieluń zorganizowali rowerowy rajd Szlakiem Niepodległości. Głównym celem było upowszechnienie wiedzy o 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Miłośnicy jazdy na rowerze (m.in. z Wielunia, Rudnik, Działoszyna i Praszki) wzięli udział w głównych uroczystościach 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po pamiątkowym zdjęciu przy tablicy poświęconej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z władzami miasta i powiatu, uczestnicy rajdu wyruszyli w trasę. Do pokonania mieli prawie 40 km, po drodze zatrzymując się przy kościele św. Józefa w Wieluniu, pomniku ofiar powstania styczniowego w lasku miejskim, na cmentarzu w Chotowie i Ożarowie, przed kościołem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mokrsku, na miejscu dawnego cmentarza cholerycznego w Mokrsku oraz przy Dębie Wolności w Ożarowie. Miejsca postoju są nierozerwalnie związane z historią naszego kraju w walce o odzyskanie i utrzymanie wolności.

Przewodnikiem na trasie był dyrektor muzeum Jan Książek. Dłuższa przerwa rekreacyjna miała miejsce w parku dworu ożarowskiego, podczas której można było grillować kiełbasę, uzupełnić płyny, a nade wszystko zwiedzić nasz oddział - Muzeum Wnętrz Dworskich włącznie z wieżą widokową.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom aktywnego wypoczynku, którzy chcieli poznać lokalną historię.

Zobacz również tutaj!

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 virtuemart lightbox galleryby VisualLightBox.com v5.9