Wieluń w czasach Jagiellonów
W piątek, 1 grudnia 2017 r., w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyła się konferencja naukowa "Wieluń w czasach Jagiellonów". Podczas spotkania można było wysłuchać ciekawych prelekcji.

O rządach księcia Władysława Opolczyka w Wieluniu i próbach utworzenia księstwa wieluńskiego opowiadał prof. dr hab. Jerzy Sperka z Uniwersytetu Śląskiego. Dr hab. Lidia Korczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego przybliżyła zebranym okres panowania króla Władysława Jagiełły i powody jego częstych wizyt w Wieluniu. O pobycie królowej Katarzyny Habsburżanki na wieluńskim zamku mówił dr hab. Tadeusz Grabarczyk a z Uniwersytetu Łódzkiego, z kolei prof. dr hab. Tadeusz Nowak (Uniwersytet Łódzki) opowiedział o szlachcie w Wieluniu w czasach jagiellońskich. Waldemar Golec z Muzeum Ziemi Wieluńskiej skupił się na reliktach późnośredniowiecznego siodła znalezionego przy ul. Królewskiej w Wieluniu.

Konferencję poprowadził ks. prof. dr hab. Jan Związek.

Referaty wygłoszone podczas spotkania poszerzone o treści z tegorocznej konferencji „Wieluń w czasach Piastów” ukażą się w formie publikacji w przyszłym roku.

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 virtuemart lightbox galleryby VisualLightBox.com v5.9