Edukacja
Konkurs wiedzy historycznej


W dniach 27-28 listopada 2018 r. w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbył się konkurs wiedzy historycznej dla szkół podstawowych i średnich pn. "Polska niepodległość - u zarania II Rzeczypospolitej (1905-1921)". Wśród uczniów szkół podstawowych najlepszy okazał się Tobiasz Miś ze Szkoły Podstawowej w Białej, a wśród uczniów szkół średnich Dawid Haladyn z II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Korczaka w Wieluniu.

Celem konkursu było utrwalenie i pogłębienie wiedzy dotyczącej wydarzeń historycznych związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące między innymi ojców niepodległości, traktatu wersalskiego, formacji wojskowych i procesu odradzania się Polski w 1918 roku.

Jesteśmy pod wrażeniem wiedzy uczniów i ich orientacji w tematyce niepodległościowej. Pytania miały różny stopień trudności, ale większość z nich nie stanowiła dla uczestników problemu - podkreśla Jan Książek, dyrektor MZW.

Konkurs był dwuetapowy. Najpierw uczniowie rozwiązywali test pisemny, następnie trzy najlepsze wyniki kwalifikowały uczniów do ścisłego finału. Tam w części ustnej uczestnicy losowali pytania, na które musieli odpowiedzieć w określonym czasie. Szczególnie wyrównana walka miała miejsce w finale konkursu dla szkół ponadpodstawowych. Dawid Haladyn zwyciężył po emocjonującej dogrywce. Najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody w postaci sprzętu elektronicznego.

Wyniki:

Szkoły podstawowe
 • I miejsce - Tobiasz Miś (Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Białej)
 • II miejsce - Jakub Strycharek ( Szkoła Podstawowa w Naramicach)
 • III miejsce - Paweł Ciupa (Szkoła Podstawowa w Sieńcu)

  Szkoły średnie
 • I miejsce - Dawid Haladyn (II Liceum Ogólnokształcące im. J. Korczaka w Wieluniu)
 • II miejsce - Tomasz Olszowiak (Zespół szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Wieruszowie)
 • III miejsce - Klaudia Rosińska (I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Wieluniu)

 • 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 light box code videoby VisualLightBox.com v5.9  :: Samorządowa Instytucja Kultury finansowana przez Gminę Wieluń ::

  Nasza witryna internetowa nie używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
  Nie wykluczmy jednak możliwośći korzystania z takich plików przez serwery i dodatki internetowe, z których możemy korzystać.
  Każdy może zaakceptować pliki cookies korzystająć z domyślnych ustawień swojej przeglądarki, ma również możliwość ich zablokowania.